Címlap Válassz MTMI-szakot! Megmutatjuk, miért éri meg!
Menu
  • Az Egyetemről
  • Mi az az MTMI?
  • Nagyköveteink
  • Tananyagok
  • Filmek
  • A Pályázatról
Deák Krisztián képe
Deák Krisztián

Tudományterület:  gépészmérnöki

Beosztás:                adjunktus

Kar:                        Műszaki Kar

Tanszék:                 Gépész- és járműmérnöki Intézet, Gépészmérnöki Tanszék

1. Miért éppen a műszaki pályát választotta?

A műszaki érdeklődési kör mindig adott volt számomra, egyrészt családi motivációs okok miatt, másrészt középiskolai tanulmányaimból eredően. Édesapám gépészmérnökként tevékenykedett, ezért már egész fiatalon érdeklődtem a matematika, fizika és a műszaki területek iránt, amely a tanulmányaim során egyre fokozódott. A pályaválasztás előtt úgy ítéltem meg, hogy a mérnöki szakma tele van nyitott és megoldásra váró feladatokkal, kihívásokkal és lehetőségekkel.

 

2. Mit tart a legérdekesebb/legizgalmasabb tudományos ténynek/eredménynek/felfedezésnek a saját szakterületén?

Szakterületem a gépészmérnöki tudományokon belül az ipari informatikai alkalmazások, a gépi tanulás, a mesterséges neurális hálózatok alkalmazása az állapotfelügyelet és diagnosztika területén. Az utóbbi években egyre inkább megfigyelhető a gépészeti és az informatikai tudományok integrációja, a tradicionális gépek nagyrészt intelligens gépekké váltak, amelyek működésében jelentős szerepet játszik a mesterséges intelligencia, a gépi tanulás. Úgy vélem, hogy a szakterület egyik legizgalmasabb része az önvezető járművek, ahol már igen bonyolult és valós körülmények között sikerült eredményesen alkalmazni az intelligens és adaptív tanuló alkalmazásokat.

3. Miért válasszák ezt a pályát/szakterületet a fiatalok? Kiknek ajánlja?

A mérnöki szakma, legyen szó bármilyen mérnöki területről, mindig lehetőséget kínál a kreatív feladatmegoldásra. Olyan gépekkel, műszaki megoldásokkal találkozhatunk, amelyeket legtöbben csak a médiából hallanak. Lehetőségünk van mélyebben megismerni, tervezni, fejleszteni is a technológiákat, amely a jövőbeli társadalmi haladás egyik igen fontos és meghatározó eleme. Úgy érzékelem, hogy a szakma általános megbecsültsége is folyamatosan növekszik, stabil és hosszú távú lehetőségeket kínál. Egyre gyarapodnak hazánkban az olyan cégek is, amelyek a gyártás és kivitelezés mellett a fejlesztésben is lehetőségeket kínálnak, tehát a nyitott, természettudományos és műszaki ismeretek iránt érdeklődő fiatal meg fogja találni azt a szakterületet, amely számára stabil megélhetést kínál, másrészt a szakmája egyben a hobbija is lehet.

4. Mit gondol, hogyan változik, alakul át a következő évtizedekben a saját szakterülete? Milyen készségekre lesz szüksége a jövő szakemberének?

A műszaki pálya olyan terület, ahol elengedhetetlen az élethosszig tartó tanulás filozófiája. A jövő szakemberének folyamatosan aktualizálni kell tudását szakkönyvek, szakfolyóiratok rendszeres olvasásával, szakmai előadások látogatásával. A Mérnöki Kamara lehetőséget kínál tervezői, szakértői jogosultságok megszerzésére, amelyek megszerzése bár nem nevezhető készségnek, de az igényesség egyik mérföldköve. Fontos a szaknyelv kiváló ismerete. Ugyanakkor hozzáteszem, hogy a mérnöki szakma nemzetközi szakma, ahol egy nyelvet, a matematika és a műszaki tudományok nyelvét beszélik. Ez nagyban segíti a nemzetek közötti kooperációt, nemzetközi kutatások, ipari projektek megvalósulását, amelyeknek úgy gondolom egyre nagyobb jelentősége lesz a jövőben. Egyes szakterületek további integrációját is valószínűnek tartom a következő évtizedekben, ahhoz hasonlóan, amikor a 90-es években megtörtént a mechanika, elektronika és informatika integrációja a mechatronika formájában.

 

Blog bejegyzéseim

Copyright © 2025, MTMI Szakok. Theme by Devsaran.
Válassz MTMI-szakot! Megmutatjuk, miért éri meg! H-4032 DEBRECEN, EGYETEM TÉR 1.| TEL.: +36 52 512 900 | E-MAIL: INFO@UNIDEB.HU
Projekt címe: Az MTMI szakokra való bekerülést elősegítő innovatív programok megvalósítása a Debreceni Egyetem vonzáskörzetében Projekt azonosítószáma: EFOP-3.4.4-16-2017-00023
Belépés