A jelenleg végzett kutató munkánk

Párhuzamos képfeldolgozó és képszerkesztő szoftver fejlesztése

Hallgatókból álló kutatócsoportommal olyan programon dolgozunk, mely a kezdetektől a számítógépekben található videokártyára és annak gyorsító képességére épít. Ennek köszönhetően a teljesítménye sok esetben meg is előzi a piacon lévő kereskedelmi szoftverekét.

A fejlesztéshez való csatlakozás előzetes C, C++ programozói tudást, alapvető algoritmikus gondolkozást és az adatszerkezetek ismeretét feltételezi. A manapság divatosabbnak nevezhető scriptnyelvek sajnos nem alkalmasak a gyengébb teljesíményük miatt. Előnyös, ha valaki komputergrafikai ismeretekkel is rendelkezik már a csatlakozáskor. Fénykép és egyéb 2D és 3D felvételek feldolgozása és módosítása a cél, az eredmény mentésének lehetőségével. A készített szoftver több nyelvet (angol, magyar, stb...) is támogat a lokalizáció segítségével a felhasználói felületén. A fejlesztés nyelve a dokumentálással együtt az angol, így a nyelvi ismereteket is jól lehet gyakorolni. A tudományos eredmények közlése is könnyebb ilyen módon a nemzetközi folyóiratokban és a konferenciákon.

A felhasznált eszközök: platformfüggetlen Qt keretrendszer, LibRAW, Boost (Multithread), Boost.Compute (OpenCL), Boost.MultiArray, Boost.SIMD, OpenGL fix csővezetékkel és shaderekkel (vertex, geometry, fragment, compute) és Vulkan.

A közös kutató-fejlesztő munka során a következő ismereteket lehet megszerezni illetve fejleszteni:
- párhuzamos gondolkodás elsajátítása,
- szekvenciális algoritmusok párhuzamosításának ismerete,
- teljesítményteszt készítése az egyes megoldások összehasonlításához,
- telepítőkészlet készítése az elkészült szoftverhez,
- csapatmunka elsajátítása a Fossil forráskód kezelő rendszer segítségével.

Úgy gondolom, hogy a fejlesztésben való részvétellel nem csak egy sikeres szakdolgozat készíthető el, hanem olyan tudásra lehet szert tenni, melynek segítségével akár akadémiai karrierbe lehet kezdeni később vagy fejlesztői álláshoz lehet jutni a piac vezető szereplőinél.